فصل۱

اخبار

0

فصل۱

مروری کلی بر صنعت لیزینگ

تاریخچه لیزینگ:

اولین نشانه های لیزینگ و انجام معاملات لیزینگ در شهر سومری اور می باشد که این موارد مربوط به اجاره ابزار کشاورزی، حق استفاده از آب و … می باشد که در قالب قراردادهای اجاره بین موجر و مستاجر بوده است.

اولین بانک و موسسه لیزینگ در حدود 400-450 پیش از میلاد توسط خانواده موراشو در شهر سومری نیپور در فاصله کمی از جنوب شرقی بابل تاسیس شد که زمینه اصلی فعالیت آن اجاره داری زمین بوده است. با تصویب اساسنامه در سال 1284، لیزینگ املاک شخصی در بریتانیا مجاز شناخته شد.

اولین مواردثبت شده لیزینگ در ایالات متحده، مربوط به اجاره اسب ها، درشکه و واگنهاست که توسط شرکت های تامین کننده این محصولات در قرن 18 میلادی  میباشد.مهمترین عامل رشد صنعت لیزینگ در ایالات متحده صنعت راه آهن بود.شناخته شده ترین نوع تامین مالی راه آهن طرح فیلادلفیا بود که پس از طی یک دوره اولیه از قرارداد، امکان انتقال مالکیت تجهیزات را به مصرف کنندگان فراهم می کرد.طرح فیلادلفیا نمونه اولیه قراردادهای فروش مشروط و اجاره مالی امروزی بود.

در قرن 20 شرکتهای لیزینگ ریلی دریافتند که بسیاری از مستاجران(شرکتهای حمل و نقل) تمایلی به مالکیت دائمی یا طولانی مدت از لوکوموتیوها ندارند و در عوض علاقه مند به استفاده کوتاه مدت از آنها هستند که بدین ترتیب شرکتهای لیزینگ شروع به ارائه اجاره هایی کوتاه مدت کردند و در نهایت مالکیت تجهیزات پس از اتمام مدت قرارداد با شرکتهای لیزینگ بود که این نوع قراردادها موجب ایجاد لیزینگ به شکل امروزی شده است.

شرکت تلفن بل-شرکت ابزار هیوز و شرکت ماشین آلات تولیدکفش ایالات متحده به عنوان نمونه هایی از شرکتهایی است که در قراردادهایش با مشتریان آنها را به صورت انحصاری به محصولات خود وابسته می کرد که با تصویب قوانین ضد انحصار از سوی دولت، سازمان ماشین آلات و تجهیزات را وادار به فروش ماشین آلاتشان کرد.

زولی فرانک فروشنده اتومبیل به عنوان اولین فرد موسس صنعت لیزینگ خودرو است که با قراردادهای بلند مدت لیزینگ خودروها در اختیار مشتریان قرار می داد.

لیزینگ در دنیای مدرن:

سازمان مالیات بر درآمد داخلی(International Revenue Service) ، IRS مجموعه قوانین مالیاتی را ایجاد کرد که در آن تمام قوانین و دستورالعمل هایی را که باید در یک قرارداد لیزینگ مالیاتی رعایت شود را نشان می دهد.

اگر شرکت های لیزینگ وابسته به بانکها، موسسات مالی و یا شرکتهای بیمه بودند که در سال 1970 میلادی بانکها با اخذ مجوز در خصوص تاسیس شرکتهای هلدینگ توانستند به راحتی به انجام فعالیت های غیر سنتی نظیر لیزینگ بپردازند.

موسسه تامین مالی بین المللی(International Finance Corporation )

موسسه تامین مالی بین المللی(IFC) که در سال 1956 از جمله 5 ارگان زیرمجموعه بانک جهانی است که اهداف عالیه بانک را در زمینه کاهش فقر و بهبود سطح زندگی مردم در جوامع در حال رشد انجام می دهد.

نقش و مشارکت IFC در لیزینگ:

1-کمک به بانک های کشورهای پیشرو برای راه اندازی لیزینگ

2-کمک به شرکتهای لیزینگ مستقل پیشرو جهت ایجاد رقابت از طریق توسعه محصولات و مهارت های جدید.

3-تشویق سرمایه گذاران و شرکای فنی اقتصادهای توسعه یافته به سرمایه گذاری در عملیات لیزینگ در بازارهای پیشرو

4-تداوم گسترش دسترسی به منابع مالی داخلی برای بازیگران لیزینگ

5-جست و جوی مرزهای جدید برای لیزینگ

      منبع:             کتاب جامع لیزینگ، دکتر فرهاد حنیفی، جلد اول، 1390

 

نظرات

هیچ نظری وجود ندارد.

پرسش و پاسخ

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ضروری با ستاره مشخص شده *

*